Wat heb je nodig voordat je eerste product live staat op een marktplaats?

Wat heb je nodig voordat je eerste product live staat op een marktplaats?
Juni 24, 2026
Bart Delahaye - 1
Auteur

Bart Delahaye

Datum

22 juni 2026

Categorie

Marktplaatsen

Leestijd

4 minuten

"De gouden regel bij marktplaatsen is: doe het vanaf de eerste keer juist"

Bedrijven willen vaak snel live gaan en de productcontent later optimaliseren. Op marktplaatsen is dat risicovol, omdat je de productdatabase niet zelf beheert en aanpassingen achteraf niet altijd eenvoudig zijn. Daarom adviseren we om productdata en content vanaf de start correct op te bouwen.

Een seller-account maak je zo aan, je eerste product online zetten? Dat kost 10 minuten.

Dus waarom zou je daar een heel artikel over nodig hebben?

Omdat live staan niet hetzelfde is als klaar zijn.

Een marktplaats is eerlijk, hij legt elke scheur in je achterkant bloot. Is je productdata rommelig? Dan wordt je listing afgekeurd, of verdwijnt ze onderaan in de zoekresultaten. Verwerk je orders met de hand? Dan loop je vast op exact het moment waarop het eindelijk begint te lopen.

De echte vraag is dus niet hoe je op een marktplaats raakt, dat is het makkelijke deel, de vraag is of wat achter dat ene product zit, er klaar voor is.

Drie dingen maken daarbij het verschil. Niet om af te vinken, wel om eerlijk tegen het licht te houden.

1. Productdata waar je op kunt bouwen

Elke marktplaats heeft zijn eigen regels. Bol wil andere titels dan Amazon. De ene heeft 5 verplichte velden, de andere wel 20. Allemaal verwachten ze correcte GS1 EAN-codes, scherpe productfoto's en de juiste categorie.

Zit je data verspreid over een Excel hier, een webshop daar en het hoofd van je productmanager? Dan doe je het werk per kanaal opnieuw. Eén keer voor Bol, nog eens voor Amazon, en straks nog eens voor de volgende.

Dat schaalt niet.

Wat wel werkt: één centrale bron voor al je productinformatie. Eén keer invoeren, overal gebruiken. Voeg je een kanaal toe, dan stroomt je data mee. Pas je een omschrijving aan, dan klopt ze meteen overal.

Geen marktplaatsverhaal zonder dat fundament, zo simpel is het.

Test je readiness
Marktplaatsverantwoordelijke werkt aan laptop tijdens meeting

2. Voorraad die zichzelf bijhoudt

Stel: je verkoopt hetzelfde product op je webshop en op twee marktplaatsen. Eén stuk op voorraad, drie kanalen die het tonen.

Reken maar uit wat er gebeurt.

Oververkopen is op een marktplaats geen klein foutje. Het kost je verkooprating, soms zelfs je account. En manueel je voorraad bijhouden over meerdere kanalen? Dat houdt niemand vol zodra het volume stijgt.

Daarom synchroniseer je voorraad en prijzen automatisch, in real time, over al je kanalen heen. Verkoop je er één op Amazon, dan weet je webshop het meteen.

Daar komt Channable in beeld: één platform dat je productdata, prijzen en voorraad centraal aanstuurt en automatisch verdeelt per kanaal. Wij werken er dagelijks mee, als Channable Gold Partner. Wat dat voor jou betekent? Geen zoekwerk bij de opzet, een korte lijn als er iets vastloopt, en iemand die de valkuilen kent voor jij erin stapt.

Geen idee of jouw productdata en voorraad dit al aankunnen? Dat is precies wat onze readiness scan in kaart brengt.

3. Orderverwerking die niet kraakt

Een nieuw kanaal betekent nieuwe orders. In een nieuw formaat, via een nieuw systeem.

Tik je die manueel over in je systeem? Dan heb je geen kanaal toegevoegd, maar werk. Dat werk groeit mee met je succes, net wanneer het goed gaat, loop je vast.

Want een marktplaats kent pieken: zomersolden, Black Friday, een product dat plots aanslaat... Op zo'n moment wil je niet dat een medewerker zit over te typen. Je wilt dat orders vanzelf je systeem in stromen, klaar om verwerkt te worden.

Live gaan is makkelijk, blijven draaien als het druk wordt, dat is de test.

4. Logistiek en merkregistratie

Verkopen op een marktplaats begint bij een keuze die je bepaalt: doe je de logistiek zelf, of laat je een ander het zware werk doen?

Bij Amazon heet dat FBA - Fulfillment by Amazon. Je stuurt je voorraad naar Amazon, zij doen de opslag, verpakking en levering. Bol.com heeft zijn eigen variant: LVB, Logistiek via Bol. Beide opties zorgen voor snellere levering, zoals next-day, en toegang tot select-partnerstatus. Het alternatief is alles zelf regelen, of een externe logistieke partner inschakelen. Elke keuze heeft gevolgen voor je marge en je controle.

Wie op Amazon verkoopt en zich laat registreren als officieel erkend merk, krijgt toegang tot Amazon Brand Registry. Dat is geen administratief vinkje. Het opent de deur naar eigen stores, brand pages en een pak extra functionaliteiten om je merk zichtbaar te maken zoals jij dat wil.

Nog een detail dat vaak over het hoofd wordt gezien: leg je voorraad in het buitenland, dan heb je daar ook een buitenlands btw-nummer nodig. Dat geldt los van welk platform je gebruikt. Je hoeft dat niet zelf uit te zoeken. Er zijn partijen die daarin gespecialiseerd zijn, en wij verwijzen je daar graag naartoe.

En als het fundament staat?

Dan begint het pas echt interessant te worden. Want een marktplaats waar je data klopt, je voorraad meebeweegt en je orders vanzelf binnenlopen, is niet langer zomaar een verkoopkanaal. Het wordt een groeimotor.

Op dat moment komt retail media in beeld: betaalde zichtbaarheid op de marktplaats zelf, gesponsorde plekken bovenaan de zoekresultaten. Het is een van de snelste manieren om op te vallen tussen duizenden andere producten. Maar - en daar is je fundament weer - retail media draait op exact dezelfde productdata als je listings. Adverteer je naar een rommelige of halve productpagina, dan betaal je om bezoekers naar een lek te sturen. Eerst je huis op orde, dan pas de schijnwerpers aan.

Ben jij klaar voor marktplaatsen?

Nog niet actief op marktplaatsen maar wel benieuwd of jouw bedrijf er klaar voor is? Doe de check en krijg in 3 minuten een persoonlijke score met concrete inzichten voor jouw situatie.

Marketplace Readiness Check

Nog niet actief op marktplaatsen? Ontdek of jouw bedrijf er klaar voor is.

Start de test
Laptop met Channable interface en data op scherm

Wat je dus echt nodig hebt

Een marktplaats is niet je eerste stap. Het is je examen.

Het toetst of je productdata klopt, of je voorraad meekan, of je organisatie het tempo aanhoudt. En het eerlijke antwoord op de vraag bovenaan? Voor je eerste product live staat, heb je geen listing nodig, je hebt een fundament nodig. Eén dat niet alleen dat ene product draagt, maar ook het honderdste, en de drukte van december.

Daarom beginnen wij nooit bij de listing. We beginnen bij wat erachter zit.

Twijfel je of jouw basis klaar is voor een marktplaats? Zoek het niet uit met vallen en opstaan. Doe de readiness scan. Een paar minuten, en je weet waar je staat: wat klikt, wat knelt, en wat er nog moet gebeuren voor je eerste product echt live kan.

Klinkt dit bekend?

Misschien verkoop je al jaren via je eigen webshop of bestelportaal, en kriebelt het om een marktplaats te proberen. Misschien wil je als fabrikant voor het eerst rechtstreeks aan de eindklant verkopen. Of zoek je als merk een manier om je producten in één beweging over meerdere marktplaatsen uit te rollen.

Andere startpunten, dezelfde drempel. Want het moeilijke aan een marktplaats is zelden het product. Het is alles wat eronder zit.

Hier zit ons eWings verschil

Tools opzetten is niet zo moeilijk, maar daar stopt het vaak.

  • Wij gaan een stuk verder.
  • We denken mee.
  • We bouwen mee.

En we blijven betrokken terwijl jij groeit, zodat je niet gewoon online verkoopt, maar een e-commerce machine hebt die blijft draaien. Ook als je groter wordt, of wil internationaliseren.

Contacteer ons
eWings team buiten voor groepsfoto
case-aveve

Case in de kijker

Aveve

Marktplaatsen
Channable
Bol

Een succesvolle bol lancering voor Aveve, met Magento als productdatabron, Channable voor feedbeheer en een doordachte marketplace strategie met een mooie brandpage.

Bekijk case
case_wara

Case in de kijker

Wara

Marketing
Marktplaatsen
Channable

Een marketplace- en marketingstrategie voor Wara met Channable automatisatie, Bol en Amazon, en sterke merkpositionering voor QONOS en VIRTO PURO.

Bekijk case
lanaform-case

Case in de kijker

Lanaform

Marktplaatsen
Channable
Bol
Amazon

Een multi-marketplace strategie voor Lanaform met Channable integratie, goed voor verkoop op 10 kanalen zoals Amazon, Bol, Fnac en Cdiscount.

Bekijk case

Vraag een goed gesprek aan

Waarom kiezen voor eWings?

  • Sinds 2009 werkt eWings met gecertificeerde e-commerce specialisten met praktische ervaring

  • Webshops en B2B-bestelportalen die passen binnen je ecosysteem. Geen losse tools, wel systemen die samenwerken.

  • Marktplaatsen zonder chaos: structuur & automatisatie

  • Gespecialiseerd in marketingstrategieën voor webshops, B2B-portalen en leadgeneratie

Bezig met laden...